HÜDA PAR Genel Başkanından Covid-19 Aşı Açıklaması

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Ağrı'da düzenlediği basın toplantısıyla partisinin haftalık gündem değerlendirmesini kamuoyu ile paylaştı.

Ağrı 27.09.2021, 16:21 Yüksel Aslan
HÜDA PAR Genel Başkanından Covid-19 Aşı Açıklaması

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Ağrı'da düzenlediği basın toplantısıyla partisinin haftalık gündem değerlendirmesini kamuoyu ile paylaştı.

Yapıcıoğlu; Kürt meselesi, bebeklere Covid-19 aşısı, adli emanetteki uyuşturucunun kaybolması, fahiş fiyat ve tarımsal girdi fiyatlarındaki artışlar, üniversite öğrencilerinin barınma sorunu, dış ülkelerin Suriye planları, Lahey Bölge Mahkemesi'nin ırkçı kararı konularını değerlendirdi.

Kürt meselesi

Seçime yakın her dönemde "Kürt Meselesi" ile ilgili tartışmaların, gündemin ilk sıralarına yerleştiğini belirten Yapıcıoğlu, Kürt kimliği ve dili ile ilgili anayasal bir güvence sağlanmadığı, Meclis kayıtlarında Kürtçe için "bilinmeyen bir dil" tanımlaması yapılmaya devam edildiği müddetçe Kürt Meselesinin olacağını söyledi.

Meselenin inkâr edilmesinin, ülke nüfusunun dörtte birini oluşturan bir toplum ile kucaklaşmanın da reddedilmesi anlamına geldiğini ifade eden Yapıcıoğlu, "Konjonktürel ülke sorunlarının ötesinde, Kürt Meselesi; ülkenin acil çözüm bekleyen daimi meselelerinin en büyüğüdür." dedi.

Yapıcıoğlu, "Maddi ve manevi anlamda memlekete çok ağır bedellere mal olduğu halde çözüm anlamında güçlü ve makul bir iradenin ortaya konmaması, çözümsüzlüğün aslında bir tercih olduğunu göstermektedir. Çözüm adına ortaya çıkanlar da bugüne kadar sadece çözümsüzlüğü dayattılar. Devletin bekası; birlik ve beraberliğin sağlanması ve adaletsizliklerin giderilmesiyle güvence altında olur. Adaletin tesisi; devletin bekası korkusundan da çözümsüzlükten nemalanan savaş baronlarından da meseleye sadece seçim dönemlerinde yönelen suistimalci politikacıların ikballerinden de çok daha büyük bir davadır. Meseleyi bir güvenlik sorunu ya da ekonomik ve sosyal geri kalmışlık olarak görmek yanlıştır. Siyaset üstü selim bir akla, doğru teşhise ve ivedi bir çözüm iradesine şiddetle ihtiyaç vardır." diye konuştu.

Erciş’te 4 ton uyuşturucunun adli emanetten tekrar piyasaya sürülmesi

Yapıcıoğlu, son günlerde bazı adli emanet birimlerinde yaşanan usulsüzlüklerin, bu birimlerin işleyiş ve denetimine yeni bir bakış açısı getirilmesi ihtiyacını doğurduğunu söyledi.

Ele geçen uyuşturucu madde, silah ve çeşitli suç aletlerinin tutulduğu birimlerde var olan denetim boşlukları nedeniyle suistimallerin yaşandığını ifade eden Yapıcıoğlu, Özellikle imhaya sevk edilen uyuşturucu maddenin tekrar piyasaya sürüldüğüne ilişkin bilgilerin çok vahim olduğunu kaydetti.

Yapıcıoğlu, "Erciş’te 4 ton uyuşturucunun adli emanetten tekrar piyasaya sürülmesi, bağımlılıkla mücadelede büyük bir zaaf oluşturmanın yanı sıra çocuklarımız için de büyük bir tehdittir. Bunun önüne geçebilmek için işleyiş ve denetimde acil önlem alınmalı, yakalanan uyuşturucu maddeler adli emanette uzun süre bekletilmeden, savcı ile hâkim nezaretinde ve basının önünde imha edilmelidir. Öte taraftan bu birimlerde görev yapan kamu görevlilerinin etkin bir denetim mekanizmasından geçirilmesi ve görevlilerin sıklıkla değiştirilmesi de önem arz etmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

"Fahiş fiyat" ve tarımsal girdi fiyatlarındaki artışlar

Temel tüketim ürünlerinde durmadan yükselen fiyatların, halkın belini bükmeye devam ettiğini söyleyen Yapıcıoğlu, "Bizzat Cumhurbaşkanı tarafından fahiş fiyat artışlarına müdahale edileceğinin ifade edilmesi, artık bıçağın kemiğe dayandığını gösteriyor. Zincir marketlerin fahiş fiyatlar noktasında denetimlere tabi tutulması önemlidir. Ancak fiyat artışlarının sebeplerinin çok daha geniş bir yelpazede sorgulanması gerekmektedir. Piyasaların dengesizleştiği ortamlarda fırsatçıların kol gezdiği muhakkaktır. Ancak tarım ve hayvancılık alanında maliyetlerin giderek artması, yüksek enflasyon, artan döviz kuru ve girdi maliyetlerini oluşturan kalemlerin çoğunun ithal olması, belli oranlarda fiyatlara yansımaktadır." dedi.

Yapıcıoğlu, "Nitekim TÜİK’in Temmuz ayı tarımsal girdi fiyat endeksi verilerine göre bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık girdi fiyatlarındaki artış yüzde 29,38 olarak gerçekleşti. En yüksek artış ise yüzde 62,43 ile gübre fiyatlarında görüldü. En çok kullanılan gübre çeşitlerinde bu artış yüzde 150’yi aşmıştır. Girdi fiyatları sürekli artarken tarımsal destek için ayrılan kaynakların da artırılması, teşvik sisteminin yeniden düzenlenerek kırsal nüfus açısından tarım ve hayvancılığın daha cazip hale getirilmesi gerekmektedir. Ayrıca ciddi bir tarım politikasının uygulanmaması, arz talep dengesizliğini doğurmuştur. Kimi ürünlerde arz sıkıntısı nedeniyle aşırı fiyat artışı gerçekleşirken kimi ürünler de talep sıkıntısı nedeniyle tarlada kalmaktadır. Öbür taraftan aracılar azaltılarak ürünlerin daha uygun fiyatlarla sofralara ulaştırılması konusunda adım atılmalı, Yeni 'Hal Yasa Tasarısı' bir an önce meclisten geçirilerek yapısal reformlar hızlandırılmalıdır." diye ekledi.

Bebeklere Covid-19 aşısının uygulanması

Devletin temel sorumluluklarından biri de vatandaşlarına güvenli sağlık hizmetleri sunmak olduğunu söyleyen Yapıcıoğlu, özellikle koruyucu ve önleyici tedbirlerin uygulamasında vatandaşların güvenini sağlamanın, en az tedavi süreci kadar önemli olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanlığının aşıyı bir nevi zorunlu kılan uygulamalarının oluşturduğu güvensizliğin, henüz aşılamamışken bebeklerin aşı çalışmalarında denek olarak kullanıldığı skandalının ortaya çıktığını ifade eden Yapıcıoğlu, şöyle konuştu:

Uzmanlar, aşıların barkod sistemi ile takip edildiğini ve yanlışlık yapılması ihtimalinin neredeyse sıfır olduğunu ifade ediyorlar.  Öte taraftan; 'bebeklerde son derece iyi antikor gelişti. 6 aylık, hatta 1 aylık bebekte bile çok iyi şeyler oldu'  gibi açıklamalar, bebeklerin yanlışlık sonucunda değil, düzenli gözlem ve takip altında denek olarak kullanıldıklarını göstermektedir. Yapılan bu uygulama kabul edilebilir bir durum değildir. TCK’nın 90. maddesine göre suç işlenmiş, çocukların hayatları tehlikeye atılmıştır. Vatandaşlarımızın aşıya ve sağlık kurumlarına karşı güvenini sarsan bu tür uygulamalara karşı soruşturma açılmaması dikkat çekicidir. Bu konunun ivedilikle soruşturulması ve aşıyı zorunlu hale getirecek uygulamalardan vazgeçilmesi çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.
"Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu çözülmelidir"

Üniversitelerin, bu yıl kısıtlı da olsa yüz yüze eğitim ve öğretime başladıklarını hatırlatan Yapıcıoğlu, ancak bunun, sorunlarla dolu bir başlangıç olduğunu söyledi.

Yapıcıoğlu, "Öğrencilerin önemli bir kısmı barınma yeri bulamadıkları için dışarıda kaldı. Yer bulamadığı için okuluna henüz gidemeyen öğrenci sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Son iki yılda üniversitelere yerleşen öğrencilerin birlikte yüz yüze eğitime başlamaları, sıkıntının önemli bir nedeni olmasına karşın YÖK ve bakanlık tarafından bu durum bilinmesine rağmen gerekli hazırlıkların yapılmaması, sorunun başlıca nedeni olmuştur. Bu ciddi bir eksikliktir. Bazı illerde valilik ve belediyelerin imkanları ile geçici çözümler bulunmuştur. Ancak bu çözümler yeterli değildir. Öte taraftan Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtların aylık ücretleri öğrenci bursu ile neredeyse aynı seviyeye gelmiştir. Ciddi bir ekonomik sıkıntının yaşandığı günümüzde yurt fiyatlarının makul bir seviyeye çekilerek öğrenci burslarının da en azından barınma ihtiyacını karşılayacak makul bir rakama çıkarılması zorunluluk haline gelmiştir." diye konuştu.

"İslam ülkeleri emperyalistlerin Suriye üzerindeki planlarına karşı ivedilikle harekete geçmeli"

"Birleşmiş Milletler, Suriye iç savaşında ölümleri teyit edilenlerin sayısının 350 bin küsur olduğunu, ölen her 13 kişiden birinin (toplam 26 bin 727) kadın olduğunu, yine neredeyse ölen her 13 kişiden birinin (27 bin 126) de çocuk olduğunu açıkladı." bilgisine yer veren Yapıcıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada yüz binlerce can kaybına sebep olan krizin çözülmesi için yaptığı çağrının önemli olduğunu ifade etti.

Yapıcıoğlu, "Ancak 10 yıldır devam eden savaşta Suriye topraklarını mücadele sahası olarak kullanan ve taraflara verdikleri destekle çatışmaları körükleyerek sivil yerleşim bölgelerini hedef alan emperyalist güçlerin krizin çözümünde aktör olması kabul edilemez." dedi.

ABD ile Suriye üzerinden on yıldan beri savaşan Rusya'nın, bu savaş hiç yaşanmamış gibi ABD ve siyonist işgal rejimini ‘gizli’ bir Suriye zirvesine davet ettiğini hatırlatan Yapıcıoğlu, "Bu davet; yüz binlerce sivilin kanı üzerinde yeni çıkar paylaşımının hedeflendiğini göstermenin yanı sıra, söz konusu Müslümanlar olunca küfrün tek millet olduğunu da çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. İslam ülkeleri emperyalistlerin Suriye üzerindeki planlarına karşı ivedilikle harekete geçmeli, Suriye’de siyasi çözüm sürecinin başlatılması sağlanmalıdır. Ülkenin yeniden imarı ve mültecilerin güvenli bir şekilde dönebilmeleri için adım atılmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

"Lahey Mahkemesinin insanlık ve adalet gibi bir derdinin olmadığı net bir şekilde ortaya çıkmış oldu"

Avrupa’da etnik kökene dayalı ayrımcılık ve ırkçılığın, çok tehlikeli bir boyuta ulaştığını vurgulayan Yapıcıoğlu, ırkçı söylemleriyle gündeme gelen siyasetçilerin ardından adalet dağıtması gereken mahkemelerin de etnik ayrımcılığı ve düşmanlığı körükleyen kararlar almaya başladığını belirtti.

Yapıcıoğlu, "Avrupa’da insan hakları ihlalleri ile ilgili davalara bakan Lahey Bölge Mahkemesi geçen hafta skandal bir karara imza attı. Mahkeme, havalimanları ve sınırlarda yapılan kontrollerde ırka dayalı kriterlerin kullanılmasının 'ırk ayrımcılığı' teşkil ettiğine ilişkin açılan davada, bunun ırk ayrımcılığı olmadığına hükmetti. Mahkemenin kararında, 'Etnik köken, sınır aramalarında kriter olabilir. Hiçbir suç şüphesi olmasa da kontrol yapılabilir' ifadeleri yer aldı." diye konuştu.

Bu kararın, temel insan haklarına aykırı olduğuna dikkat çeken Yapıcıoğlu, "İnsanlara ‘sen beyazsın, sen Hollandalısın. Bu nedenle suç işlemezsin’  diyerek kayırmak; öte taraftan ‘sen siyahsın, Hollandalılara benzemiyorsun, suç işleme potansiyelin var’ diyerek kontrol ve aramalara tabi tutmak tamamen etnik bir ayrımcılıktır. Bu etnik ayırımcılığın durdurulması için mahkemeye başvuran Hollanda vatandaşı ve Eindhoven Meclis Üyesi Mpanzu Bamenga, sırf Hollandalılara benzemediği gerekçesiyle sürekli havalimanlarında kontrol edildiğini, bunun ırk ayrımcılık suçunu teşkil ettiğini belirterek mahkemeye dava açmıştı.  İnsanlığa adalet dağıtma iddiasında olan Lahey Mahkemesinin insanlık ve adalet gibi bir derdinin olmadığı net bir şekilde ortaya çıkmış oldu. Bu yanlıştan dönülmelidir. Dünya; etnik ayrımcılığı çağrıştıran, kin ve düşmanlığa kapı aralayan bütün uygulamalara karşı durmalıdır." şeklinde konuştu.
 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Kasım 2023
İmsak 05:32
Güneş 07:01
Öğle 12:01
İkindi 14:30
Akşam 16:52
Yatsı 18:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 34
2. Galatasaray 13 34
3. Beşiktaş 13 25
4. A.Demirspor 13 23
5. Trabzonspor 13 23
6. Kayserispor 13 23
7. Antalyaspor 13 19
8. Kasımpasa 13 18
9. Rizespor 13 18
10. Hatayspor 13 17
11. Ankaragücü 13 16
12. Sivasspor 13 15
13. Gaziantep FK 13 15
14. Karagümrük 13 14
15. Konyaspor 13 13
16. Pendikspor 13 13
17. Başakşehir 13 12
18. Alanyaspor 13 10
19. Samsunspor 13 8
20. İstanbulspor 13 8
Takımlar O P
1. Eyüpspor 13 33
2. Kocaelispor 13 29
3. Bandırmaspor 13 25
4. Göztepe 13 23
5. Gençlerbirliği 13 23
6. Bodrumspor 13 21
7. Sakaryaspor 13 20
8. Keçiörengücü 13 19
9. Ahlatçı Çorum FK 13 17
10. Erzurumspor 13 17
11. Boluspor 13 16
12. Adanaspor 13 15
13. Manisa FK 13 14
14. Şanlıurfaspor 13 14
15. Ümraniye 13 12
16. Pendikspor 0 0
17. Tuzlaspor 13 11
18. Giresunspor 13 9
19. Altay 13 5
Takımlar O P
1. Arsenal 13 30
2. M.City 13 29
3. Liverpool 13 28
4. Aston Villa 13 28
5. Tottenham 13 26
6. M. United 13 24
7. Newcastle 13 23
8. Brighton 13 22
9. West Ham United 13 20
10. Chelsea 13 16
11. Brentford 13 16
12. Wolves 13 15
13. Crystal Palace 13 15
14. Fulham 13 15
15. Nottingham Forest 13 13
16. Bournemouth 13 12
17. Luton Town 13 9
18. Sheffield United 13 5
19. Everton 13 4
20. Burnley 13 4
Takımlar O P
1. Real Madrid 14 35
2. Girona 14 35
3. Atletico Madrid 13 31
4. Barcelona 14 31
5. Athletic Bilbao 14 25
6. Real Sociedad 14 25
7. Real Betis 14 24
8. Getafe 14 19
9. Valencia 14 19
10. Rayo Vallecano 14 19
11. Las Palmas 14 18
12. Villarreal 14 15
13. Deportivo Alaves 14 15
14. Osasuna 14 14
15. Sevilla 13 12
16. Cadiz 14 11
17. Mallorca 14 10
18. Celta Vigo 14 8
19. Granada 14 7
20. Almeria 14 3
Günün Karikatürü Tümü