Ağrı Valisi Mustafa Koç Başkanlığında Asayiş ve Güvenlik Toplantısı

Ağrı’da asayiş ve güvenlik değerlendirme toplantısında konuşan Vali Mustafa Koç, ”ilimizde hain terör örgütleri PKK/KCK ve FETÖ/PDY’ye yönelik yılın ilk iki ayında 101 operasyon gerçekleştirilmiş, 18 şahıs yakalanmıştır.

Ağrı 08.03.2024, 23:27 Yüksel Aslan
Ağrı Valisi Mustafa Koç Başkanlığında Asayiş ve Güvenlik Toplantısı

Ağrı’da asayiş ve güvenlik değerlendirme toplantısı yapıldı

Ağrı’da asayiş ve güvenlik değerlendirme toplantısında konuşan Vali Mustafa Koç, ”ilimizde hain terör örgütleri PKK/KCK ve FETÖ/PDY’ye yönelik yılın ilk iki ayında 101 operasyon gerçekleştirilmiş, 18 şahıs yakalanmıştır.

Ağrı’mızın huzuru ve güvenliği için 2024 yılının ocak ve şubat aylarında yapılan 38 operasyonda 106 kilo metanfetamin, 10 kilo 253 gram afyon sakızı, 432 gram uyuşturucu madde ve 130 bin adet Narkotik ilaç ele geçirilmiştir. Bu operasyonlarda 47 zehir taciri yakalanmış, 38’i tutuklanmış, 7’si ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır.”dedi.

Ağrı Valisi Mustafa Koç, Valilikte düzenlenen basın toplantısında, beraberinde İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüsamettin Erol ve İl Emniyet Müdürü Yılmaz İpar ile 1 Ocak 2023 ile 29 Şubat 2024 tarihleri arasında il genelinde asayiş, okul ve servis güvenliği, uyuşturucu, kaçakçılık ve organize suçlar, terör, siber, düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı, trafik ve mahalli idare seçimlerine ilişkin bilgi verdi.

AĞRI’NIN HUZURU, TÜRKİYE’NİN HUZURU

Ağrı’da yürütülen emniyet ve asayiş hizmetlerine dair bilgilendirme yapmak, 2024 yılının ilk iki ayına ait verilerini paylaşmak amacıyla bir araya geldiklerini belirten Vali Mustafa Koç,”Bundan sonra da inşallah belli aralıklarla aynı şekilde bir araya gelerek bu bilgilendirme ve değerlendirmemize devam edeceğiz. Bizler ilimizin kalkınması, gelişmesi, huzuru, güvenliği ve refahı için birçok alanda kamu hizmeti sunuyor ve çalışmalar yapıyoruz. Bunların en önemlilerinden biri geniş bir alanda yürüttüğümüz emniyet ve asayiş yani güvenlik hizmetidir. Çünkü biz biliyoruz ve inanıyoruz ki insanlarımızın kendini güvende hissetmediği, huzur ortamının olmadığı bir yerde birçok şeyi yapabilme, başarabilme olanağımız maalesef ki zor oluyor. Bundan dolayı bizler ilimizin, hemşehrilerimizin huzur ve güvenini çok önemsiyoruz. İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya’nın talimatları ve ‘Türkiye’nin Huzuru’ adı altında ortaya koyduğu güçlü ve kararlı vizyon doğrultusunda ‘Ağrı’nın Huzuru, Türkiye’nin Huzuru’ diyerek başta terör, göçmen kaçakçılığı, narkotik, organize suçlar, kaçakçılık, asayiş olayları, siber suçlar, trafik ve okul güvenliği olmak üzere her alanda suç ve suçluyla mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz. Yaptığımız ve yapacağımız çalışmaları ilgili kurumlarımız ve arkadaşlarımızla değerlendirip ilimizin, Ağrı’mızın daha huzurlu ve güvenli, yaşanabilir bir yer olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ben bu vesile ile 7 gün 24 saat durmadan, duraksamadan ilimizin huzur ve güvenliği için çalışan İl Emniyet Müdürlüğümüz ve İl Jandarma Komutanlığımızda görevli tüm arkadaşlarıma her alanda ilimize ve hemşehrilerime hizmet eden tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Asayiş verileri ile ilgili bilgilerde veren Vali Koç,”Belirttiğimiz gibi 7 gün 24 saat esasına göre ilimizin her noktasında fedakarca çalışan kolluk kuvvetlerimizce 2024 yılının ilk iki ayında yapılan Asayiş uygulamalarında kişilere karşı işlenen suçlar ve mal varlığına karşı işlenen suçlar başta olmak üzere 776 suça müdahale edilmiştir. Bu suçlardan %91.26’sı aydınlatılmıştır. Mal varlığına karşı işlenen suçlardan olan dokuz önemli suçtan ilimizde son iki ayda, işyerinden ve kurumdan hırsızlık 16, evden hırsızlık 25, otodan hırsızlık 2, oto hırsızlığı 2, motosiklet hırsızlığı 1, dolandırıcılık 42 şeklinde gerçekleşmiştir. İlimizde son iki ayda kapkaç ve yankesicilik suçu olmamıştır. Buradan hemşehrilerime bir çağrıda bulunmak istiyorum. Görüldüğü üzere ilimizde son iki ayda en fazla olan suç dolandırıcılık suçu. Son zamanlarda farklı şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Biz bunlara engel olmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlı olmaları, tanımadıkları, bilmedikleri hiç kimseyle veya kurumla kişisel verilerini, şifrelerini paylaşmamaları ve ödeme yapmamaları, şüpheli bir durumda hemen 112’yi aramaları son derece önemlidir. Suç ve Suçluyla mücadele kapsamında, İçişleri Bakanlığımızın ve Sayın Bakanımızın üzerinde hassasiyetle durduğu aranan şahısların yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalarda ilimizde son iki ayda 144 kişi yakalanarak adli makamlara ve ceza evlerine teslim edilmiştir.”diye konuştu.

“Yavrularımızı korumak için okul çevrelerinde sürekli denetimlerdeyiz”

İlde okul ve servis güvenliği ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler veren Vali Koç,”İlimizde 1.027 okulumuzda yaklaşık 145 bin öğrencimiz eğitim öğretime devam etmektedir. Bizler de geleceğimiz, göz aydınlığımız, geleceğin büyük ve güçlü Türkiye’sini, Türkiye yüzyılını inşa edecek olan anne, babaların bize emaneti olan yavrularımızı her türlü tehlike, tehdit ve art niyetli kişilerden koruyarak güvenli bir şekilde eğitim öğretim faaliyetlerini devam ettirmeleri için gereken her türlü tedbiri almaktayız. Bu kapsamda okullarımızda 23 ekip ve 283 personel ile her daim öğrencilerimizin yanındayız. Yine yavrularımızı korumak için okul çevrelerindeki internet kafeler, bakkallar, büfeler, parklar ve bahçeler sürekli olarak denetlenmektedir. Bu kapsamda ilimizde son iki ayda 246 denetim gerçekleştirdik. Öğrencilerimizin okullarına güvenli bir şekilde gelip gitmek için okul servis araçlarını ekiplerimiz sürekli olarak denetlemektedir. Okul servis denetimleri kapsamında 1.041 servis aracı denetlenmiş, 25 araç men edilmiştir. 115 servis sürücüsüne 1.346.000 TL para cezası uygulanmıştır. Yavrularımızın güvenliği için denetimlerimiz aralıksız devam edecektir.”dedi.

“Vatandaşlarımızı ve Gençlerimizi Zehir Tacirlerine Zehirletmemekte Kararlıyız”

Uyuşturucu ile mücadele kapsamında 2024 yılı ilk 2 ayında yapılan operasyonlar hakkında da açıklamalarda bulunan Vali Koç, ”Zehir tacirlerinin her daim enselerinde olacağız. Bu kapsamda Ağrı’mızın huzuru ve güvenliği için 2024 yılının ocak ve şubat aylarında yapılan 38 operasyonda 106 kilo metanfetamin, 10 kilo 253 gram afyon sakızı, 432 gram uyuşturucu madde ve 130 bin adet Narkotik ilaç ele geçirilmiştir. Bu operasyonlarda 47 zehir taciri yakalanmış, 38’i tutuklanmış, 7’si ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır. İlimizde yakalanan uyuşturucu madde miktarlarının çoğunluğu sınır ili olmamız dolayısıyla Gürbulak Gümrük Sahasında Emniyet ve Jandarma birimlerimizce yapılan yol kontrol noktalarındaki yakalamalardır. Uyuşturucu ile mücadelede bir taraftan arzla mücadele kapsamında satan, alan, getiren, götüren, imal eden tüm unsurlarla mücadele ederken, diğer taraftan taleple mücadele kapsamında daha önce Devletimizin ilgili birimleri tarafından benimsenip uygulamaya konulan plan ve stratejiler doğrultusunda tüm kurumlarımızla birlikte eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerimiz devam ediyor. Bunlardan ‘En İyi Narkotik Polisi Anne’ projemiz kapsamında son iki ayda ilgili birimlerimizce 2.383 vatandaşımıza eğitim verilmiştir. Aynı şekilde İçişleri Bakanlığımız tarafından hazırlanmış, uyuşturucu ile mücadelede bir yazılım sistemi olan Narkotik Veri Analiz Sistemi (NARVAS) projesi ile ilimizde 17 mahalle ve 25 sokak üzerinde 7 kez farklı tarihlerde yapılan uygulamalarda 980 şahıs, 252 araç sorgulanmış, 3 şahıs yakalanmıştır. Milletimizin huzuru, güvenliği ve refahı için zehir tacirlerine asla göz açtırmamakta kararlıyız. Mücadelemiz her zaman artarak devam edecektir.”şeklinde konuştu.

Ağrının huzuru Türkiye’nin huzuru diyerek çalışmalara tüm alanlarda aralıksız devam ettiklerini ifade eden Vali Koç,” Kaçakçılıkla mücadele faaliyetleri kapsamında son iki ayda ilimizde 265 operasyon düzenlenmiş olup; 374 kişi gözaltına alınmıştır. Bu operasyonlarda 34.500 paket sigara, 22 ton akaryakıt, 51 adet cep telefonu, 14.500 adet emtia, 48.150 adet makaron ve 10 kilo 130 gram Altın ele geçirilmiştir. Organize suçlarla mücadele kapsamında ilimizin huzurunu bozmak isteyenlere karşı 2024 yılının ocak ve şubat aylarında düzenlenen iki operasyonda 5 şahıs gözaltına alınmıştır. Yapılan operasyonlarda 6 adet ruhsatsız tabanca, 4 adet tüfek ve 624 adet fişek ele geçirilmiştir.”ifadelerini kullandı.

Vali Koç,”Ülkemize, milletimizin birlik ve beraberliğine kast eden hain terör örgütleriyle her alanda mücadelemiz kararlılıkla devam etmektedir. Bu kapsamda ilimizde hain terör örgütleri PKK/KCK ve FETÖ/PDY’ye yönelik yılın ilk iki ayında 101 operasyon gerçekleştirilmiş, 18 şahıs yakalanmıştır. Teknolojinin gelişmesi, sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile vatandaşlarımızı bu alanın zararlarından ve art niyetli kişilerden korumak için siber suçlarla mücadele ekiplerimiz siber alandaki çalışmalarını aralıksız sürdürmektedirler. 2024 yılının ilk iki ayında yapılan çalışmalarda 11 şahıs yakalanmıştır. Bunlardan 5’i tutuklanmış, 1 şahıs ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır.” dedi.

Ağrı bir sınır ili olması dolayısıyla özellikle Afganistan uyruklu yasa dışı göçmen girişi ve göçmen kaçakçılığı organizatörleri açısından önem arz ettiğini belirten Vali Koç,”Bundan dolayı düzensiz göç ve göçmen kaçakçılarına yönelik çalışmalarımız hassasiyetle devam etmektedir. 87 km’lik İran sınırımızda güvenlik duvarı, aydınlatma, kamera ve algılayıcılar, optik kuleler, termal kameralar, şahin gözler, zırhlı gözetleme araçları ile her türlü fiziki tedbir Milli Savunma Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığımızca müştereken alınmış durumda, bununla birlikte hudut kartallarımız, arkasında jandarmamız, emniyetimiz, Gürbulak sınır kapısında gümrük personellerimiz tam bir uyum içerisinde il göç idaremizle birlikte çalışmaktadır. Milli Savunma Bakanlığımıza bağlı kahraman güvenlik güçlerimizle birlikte sınırlarımızın her santimini korumada, ülkemize yasadışı yollardan girmeye çalışanlara karşı her durum ve şartta gereken her türlü tedbiri alma konusunda kararlıyız. Güvenlik güçlerimizce düzensiz göç ile mücadele faaliyetleri kapsamında 2024 yılının ilk iki ayında 44 operasyonda 64 göçmen kaçakçısı organizatörü gözaltına alınmış, bunlardan 29’u tutuklanmış, 18’i adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır. Ayrıca son iki ayda 3.000 düzensiz göçmenin sınırlarımızdan girişi engellemiş, 995 düzensiz göçmen ise yakalanıştır. Bilinmesini isterim ki ilimizde düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı ile ilgili operasyon ve çalışmalarımız artarak kararlı bir şekilde devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Trafik kazalarının önüne geçmek, vatandaşların can ve mal kayıplarını önlemek için hem emniyetinin hem jandarmanın ilgili trafik birimleri bu alandaki çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü dile dile getiren Vali Koç, ”2024 yılının ocak ve şubat aylarında trafik ekiplerimizce yapılan denetimlerde 106.000 araç sorgulaması yapılmış, 390 araç trafikten men edilmiş ve gerekli idari para cezası uygulanmıştır. Bunun yanında, vatandaşlarımızı ve öğrencilerimizi bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla 2024 yılı ilk iki ayında 156 eğitim faaliyeti ile toplam 11.213 sürücü, yaya ve öğrencilerimize trafik eğitimi verilmiştir. Ama alınan tüm önlem ve yapılan tüm denetimlere rağmen ilimizde son iki ayda maalesef 80 yaralamalı, 2 ölümlü kaza meydana gelmiş, bu kazalarda 159 vatandaşımız yaralanmış, 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Buradan kıymetli hemşehrilerimize sesleniyorum; siz bizim için önemlisiniz canınız da malınız da önemli. Aldığımız bütün tedbirler, yaptığımız bütün denetimler sizin can ve mal güvenliğiniz için. Sizlerden belirlenmiş olan trafik kurallarına, işaretlerine, hız limitlerine uymanızı ve yolculuk esnasında emniyet kemerlerinizi takmanızı önemle istirham ediyoruz. Son olarak 31 Mart’ta yapılacak olan Mahalli İdare Seçimleri ile ilgili, sorumlu ve görevli bütün kurumlarla birlikte, seçimin huzur ve güven ortamında yapılması, vatandaşların hür iradesini sandığa özgürce yansıması için başta güvenlik olmak üzere gereken her türlü tedbiri aldık, almaya da devam ediyoruz. Kıymetli hemşehrilerim değerli basın mensupları, serhat şehri Ağrı’mızda, huzur ve asayişi tehdit eden unsurlara karşı kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz, şehrimizin huzurunu bozmaya çalışanlara asla fırsat vermeyeceğiz. Terör, narkotik, organize suçlar, kaçakçılık, göçmen kaçakçılığı, hırsızlık ve dolandırıcılık başta olmak üzere her türlü suç ve suçluyla mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Bu konuda sizlerin desteği ve duası bizim ve çalışma arkadaşlarımız için önemli. Güvenlik ve asayiş alanında olduğu gibi her alanda ilimizin gelişmesi için sizlerin desteği ile var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ben tekraren ilimiz için, hemşehrilerimiz için çaba harcayan ve emek veren tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bizlerden ve ilimizden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza ve İçişleri Bakanımıza şükranlarımı arz ediyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Allah’a emanet olun.”dedi.

Yorumlar (0)
-1
açık
Namaz Vakti 21 Nisan 2024
İmsak 03:43
Güneş 05:15
Öğle 12:12
İkindi 15:56
Akşam 18:59
Yatsı 20:24
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 32 87
2. Fenerbahçe 32 85
3. Trabzonspor 33 55
4. Beşiktaş 33 51
5. Rizespor 32 48
6. Başakşehir 32 46
7. Kasımpasa 32 46
8. Alanyaspor 33 45
9. Sivasspor 32 44
10. Antalyaspor 32 42
11. A.Demirspor 33 41
12. Samsunspor 33 39
13. Ankaragücü 33 37
14. Kayserispor 33 37
15. Konyaspor 33 36
16. Hatayspor 32 33
17. Karagümrük 33 33
18. Gaziantep FK 32 31
19. Pendikspor 32 30
20. İstanbulspor 33 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 31 69
2. Göztepe 31 63
3. Kocaelispor 30 52
4. Ahlatçı Çorum FK 30 52
5. Sakaryaspor 30 51
6. Bodrumspor 30 49
7. Boluspor 31 47
8. Bandırmaspor 31 47
9. Gençlerbirliği 30 44
10. Erzurumspor 30 41
11. Manisa FK 31 36
12. Keçiörengücü 30 36
13. Şanlıurfaspor 30 34
14. Ümraniye 30 34
15. Tuzlaspor 31 33
16. Adanaspor 30 32
17. Altay 31 15
18. Giresunspor 31 7
Takımlar O P
1. Arsenal 33 74
2. M.City 32 73
3. Liverpool 32 71
4. Aston Villa 33 63
5. Tottenham 32 60
6. Newcastle 32 50
7. M. United 32 50
8. West Ham United 33 48
9. Chelsea 31 47
10. Brighton 32 44
11. Wolves 33 43
12. Fulham 33 42
13. Bournemouth 32 42
14. Brentford 34 35
15. Crystal Palace 32 33
16. Everton 32 27
17. Nottingham Forest 33 26
18. Luton Town 34 25
19. Burnley 34 23
20. Sheffield United 33 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 31 78
2. Barcelona 31 70
3. Girona 32 68
4. Atletico Madrid 31 61
5. Athletic Bilbao 32 58
6. Real Sociedad 31 50
7. Real Betis 32 48
8. Valencia 32 47
9. Villarreal 31 39
10. Getafe 31 39
11. Osasuna 32 39
12. Las Palmas 32 38
13. Sevilla 31 34
14. Rayo Vallecano 32 34
15. Deportivo Alaves 31 32
16. Mallorca 31 31
17. Celta Vigo 32 31
18. Cadiz 32 25
19. Granada 32 18
20. Almeria 31 14
Günün Karikatürü Tümü